Установите Flash player для полного просмотра сайта!

Відкритий туризм: доступність відпочинку на Івано-Франківщині для людей з особливими потребами

Музейне Коло Прикарпаття

23:21
На Івано-Франківщині реалізується транскордонний проект "Шляхами штетлів" (Shtetl Routes) на тему розвитку туризму в малих містах і містечках, які мають єврейські пам'ятки і історію.

Всього в Західній Україні до проекту увійшло 20 містечок, і ще по 20 - у Західній Білорусі та Східній Польщі. На Прикарпатті це Рогатин, Болехів та Косів. Віктор Загреба, координатор проекту "Шляхами штетлів" (“Shtetl Routes”) у Галичині та Закарпатті, представник ГО "Центр соціальних та ділових ініціатив" (м.Яремче) стверджує, що ці містечка вже зараз мають певний інтерес, але не масовий:

"Це радше «фанати», які зараз туди приїздять, хоча інколи бувають й організовані групи. Наприклад, Косів є центром паломництва хасидів. А в Болехові і Рогатині активно працюють асоціації вихідців з цих містечок. Ці громадські організації базуються в США і втілюють різні дослідницькі та практичні проекти. Зокрема, в Болехові відновлюють будівлю синагоги, мета - колись створити там музей євреїв Галичини. В Рогатині збирають по всьому місту надгробні плити, які колись були використані для будівництва доріг, і повертають на єврейський цвинтар. Тобто ці організації в першу чергу прагнуть зберегти історичну спадщину, а наш проект – створити на її основі привабливі туристичні пропозиції. Таким чином ми доповнюємо одне одного" - розповідає Віктор Загреба.

Головним партнером і автором проекту є польська організація "Brama Grodzka – Teatr NN" з міста Любліна. Окрім ГО "Центр соціальних і ділових ініціатив" (м. Яремче), у проекті є ще одна партнерська організація в місті Рівному, і дві організації в Білорусі.

90% коштів на проект надходить від Європейського Союзу, адже він виграв конкурс проектів в рамках програми "Польща-Білорусь-Україна". Інші 10% кожен партнер проекту (у Польщі, Білорусі та Україні) шукає в місцевих джерелах, таких як бізнес чи благодійні організацій.

Віктор Загреба зазначає, що проект переслідує не одну ціль:

"Наш проект має одразу декілька цілей. В першу чергу це підтримка місцевих економік у малих населених пунктах, найчастіше райцентрах, через розвиток туризму. Ці містечка, як правило, не розбещені увагою туристів, частину з них взагалі можна назвати економічно депресивними. Американські туристи могли би відіграти для таких містечок важливу роль - створити підприємницькі можливості, робочі місця.

Чому подружжя американців з Нью-Йорка буде летіти у відпустку, скажімо, в Рогатин? Такою причиною може бути спадщина Рогатина, зокрема все, що стосується єврейської історії. Багато людей єврейського походження по всьому світу мають своє коріння на наших східноєвропейських землях, а отже натурально мають інтерес бодай раз в житті тут побувати. Завдання нашого проекту – спонукати їх приїхати сюди у відпустку та допомогти здійснити таку поїздку, в першу чергу інформаційно.

Однак, паралельно з цим проект досягає і інших цілей – наприклад, просвіта самих українців на тему місцевої історії. Бо зараз з одного боку є незнання історії, а іншого – небажання пам’ятати, негативне ставлення до минулого. Є факт, що багато століть, ще з часів Русі і Галицького князівства, на теренах сучасної України ми мешкали поряд з євреями. І майже завжди національні громади - українці, євреї, поляки, німці мали добрі сусідські стосунки, принаймні у містах. Ця історія - частина нашого минулого, і на нашу думку, про неї важливо пам’ятати і принаймні ставитися з повагою. А ще краще – пропагувати її та використовувати на свою користь, наприклад через приваблення туристів, яким ця історія дуже важлива".

"Шляхами штетлів" - переважно інформаційний проект, ніяких "твердих заходів", таких як відновлення пам’яток чи встановлення інформаційних знаків, в ньому не заплановано. А заплановано сучасний путівник 5-ма мовами, в т.ч. електронний (як мобільні додатки); насичений і вичерпний веб-сайт; проведення навчальних поїздок для екскурсоводів; виготовлення 3-D реконструкцій 15 містечок - як вони виглядали у минулому столітті. Також є досить багато досліджень, архівних розвідок, записів інтерв’ю та інших заходів.

Курс


e-mail: rtic.if.ua@gmail.com

www.tourism-carpathian.com.ua
www.tourism.if.ua
RayCMS 0.1
Errors:
parse_skin_emptytitle -> Empty skin point: title
Logz writed:
Generation time: 0.007sec